cestovni-ruch.czCOT BusinessCOT mediaCZeCOT.infoWMP.czXMLevents

Majitelé českých firem řeší, jak naložit se svými miliardovými majetky

Naučit se oddělovat firmu od rodiny, mít vizi, včas si zvolit vhodnou strategii předání řízení firmy a naučit se myslet přinejmenším o jeden krok dopředu jsou nejvýraznější doporučení, která zazněla 22. května na setkání majitelů velkých českých firem na Zámku Zbiroh. Akci organizovalo vydavatelství C.O.T. media ve spolupráci s PricewaterhouseCoopers Legal.

Stovka českých podnikatelů na setkání nazvaném České žezlo ukované z rodinného stříbra: jak předat firmu a udržet majetek rodiny řešily naléhavou otázku jak zajistit, aby firma prosperovala i po jejich odchodu do ústraní. Partnery jim v tom byli odborníci z PricewaterhouseCoopers Legal, investičního fondu Vltava Fund, privátní banky Gutmann a další poradci. Mediální podporu poskytly časopisy Komora.cz a Be the Best.

Ve čtyřech panelech se v průběhu dne na Zámku Zbiroh postupně potkali zakladatelé významných českých společností, mezi jinými Radim Jančura (STUDENT AGENCY), Lenka Viková (Canaria Travel), Tomáš Březina (BEST) nebo Jaroslava Valová (SIKO koupelny). Jejich vystoupení se setkala s velmi otevřenou reakcí publika tvořeného českou podnikatelskou elitou reprezentující majetek v řádu desítek miliard korun.

Zdánlivě nejjednodušším způsobem je předání firmy někomu z rodinných příslušníků. Mnozí z účastníků setkání už ale sami narazili na problémy s tím spojené. Především se zmiňovala otázka vůle a talentu. „Jestliže u firmy jisté velikosti a určitého tržního významu neexistuje nástupce, který by po vás rodinnou firmu chtěl převzít, žádnými opatřeními, vzděláváním nebo morálními desatery tento nedostatek nenahradíte. To vidím jako zásadní problém,“ prohlásil kategoricky jeden z panelistů, generální ředitel společnosti BEST Tomáš Březina.

Funkční model představila majitelka SIKO koupelen Jaroslava Valová. Podnikat začala ve 44 letech a od počátku do zprvu malé firmy zapojila i své tři děti. Ty jsou nyní plně soustředěny na řízení dnes největšího řetězce s obklady a sanitární výbavou v Česku.

Daniel Čekal, Managing Partner PricewaterhouseCoopers Legal, a jeho kolegové pak upozornili, že úskalím správy a řízení rodinného majetku se dá mimo jiné vyhnout zřízením svěřeneckého fondu. Ty jsou zatím v oblibě především v zahraničí, do Česka se tento institut vrací s novým občanským zákoníkem.

Další informace k setkání České žezlo ukované z rodinného stříbra: Jak předat firmu a udržet majetek rodiny najdete v červnových vydáních časopisů Be the Best a Komora.cz.

 

Foto: Aleš Funke

Majitelé českých firem řeší, jak naložit se svými miliardovými majetky Majitelé českých firem řeší, jak naložit se svými miliardovými majetky